Monday, April 9, 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( 1 )


Tarikh/ Hari: 19 Disember 2011 (Isnin)                                                                 
Masa  : 11.00-11.30.pagi                                                
Kelas      : Tahun 2 Bestari                                                                     
Bil. Pelajar : 10 orang                                                                          
M/ Pel     : Pendidikan Agama Islam                                                                                
Tajuk      : Mari menunaikan solat             

Objektif : Di akhir pembelajaran, murid dapat:
1)    Menyebut Pengertian solat dan hukum melakukannya.
2)    Menyebut waktu-waktu solat fardu dengan betul
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui bahawa solat itu adalah suatu amalan yang                                                                      
                                            wajib dilakukan setiap hari oleh orang-orang Islam.
Konsep : Berpusatkan guru dan pelajar
                                                                                                                                                                                 Bahan: Komputer, Pemancar LCD, Papan putih, Edaran nota dan Lembaran kerja
Nilai : Bersyukur dan Istiqamah
Kemahiran : Menjana idea.



Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran  Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Langkah 1:
Set Induksi
(5 minit)

Pengenalan tajuk:
Lagu nasyid.


“....suruhlah anak-anakmu bersembahyang sedari umur 7 tahun....”


Tajuk pembelajaran:
  Mari menunaikan solat




Memberi salam dan meminta pelajar membaca doa.

Guru memperdengarkan sebuah nasyid dan bersoal jawab dengan pelajar

Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran yang akan diajar.


Menjawab salam guru dan membaca doa beramai-ramai.

Mendengar alunan nasyid yang diperdengarkan dan menjawab soalan guru

Mengetahui tajuk yang akan diajar guru.


Langkah 2: Penstrukturan Idea
(10 minit)


Pengertian Solat dan hukum melakukannya:
Erti Solat ialah beberapa perkataan dan perbuataan yang dimulainya dengan takbiratul ihram dan disudahi dengan salam
Hukum melakukannya adalah wajib ke atas setiap orang islam yang cukup syarat-syaratnya.

Solat ada 5 waktu:
Subuh 2 rakaat
Zohor 4 rakaat
Asar 4 rakaat
Maghrib 3 rakaat
Isyak 4 rakaat




Mengedarkan nota kepada pelajar sebagai panduan dan menambahkan lagi kefahaman.

Menayangkan slide (gambar orang sedang solat)  sebagai pendedahan awal kepada pelajar tentang tajuk yang akan dipelajari. Guru menerangkan erti solat dan hukum melakukannya.

Membentangkan slide, menerangkan isi pelajaran secara terperinci serta bersoal jawab.
Latih tubi menyebut  nama solat dan bilangan
rakaatnya.



Guru menyebut waktu-waktu solat 5 waktu


Menerima nota dan melihatnya sepintas lalu.




Melihat slide dan
Mendengar penerangan guru serta membuat catatan.





Mendengar penerangan guru, membuat catatan dan bertanya soalan.

Mendengar dan mengikut guru menyebut dan membaca nama-nama solat dan bilangan rakaatnya.
Murid mengikut guru menyebut waktu-waktu
Solat 5 waktu

Langkah 3:
Aplikasi Idea
(5 minit)

AKTIVITI KUMPULAN

-Mengetahui 5 solat fardu dan rakaatnya.

 -Mengetahui waktu solat


     Subuh – pagi
     Zohur – tengahari
     Asar  -  petang
     Maghrib – senja
     Isyak – malam




Membahagikan pelajar kepada tiga kumpulan yang terdiri daripada pelajar tahap pandai, sederhana dan lemah.

Meminta pelajar menyebut semula nama-nama solat 5 waktu dan bilangan rakaatnya serta menyebut waktu bagi 5 solat tersebut.


Bergerak mengikut kumpulan dan melantik ketua kumpulan masing-masing.


Pelajar menyebut semula nama-nama solat 5 waktu dan bilangan rakaatnya.



Langkah 4:
Penilaian
(5 minit)

LATIHAN DALAM KELAS

-          Namakan 5 solat fardu serta rakaatnya

-          Menyatakan hukum melakukan solat





-          Menyatakan waktu-waktu solat fardu





Mengedarkan soalan latihan kepada pelajar dan meminta pelajar menjawabnya.

Guru memantau dan membimbing murid menjawab soalan

Membincangkan jawapan pelajar, menilai, memberi pengukuhan



 dan memberi ulasan terhadap jawapan pelajar.


Mengambil soalan latihan dan menyiapkannya secara individu
.
Mendengar ulasan guru dengan teliti, memberikan  pelbagai respon dan membuat catatan.

Langkah 5:
Penutup
(5 minit)















RUMUSAN TAJUK
-          Pengertian solat dan hukumnya
-          Solat fardu 5 waktu
-          Waktu-waktu solat















Mengajak pelajar berfikir tentang pengertian solat dan hukum melakukannya

Mengajak pelajar ingat solat fardu 5 waktu dan mengetahui waktu-waktunya

Membuat rumusan terakhir berdasarkan tajuk dan aktiviti yang dijalankan.

Memaklumkan kepada pelajar tentang tajuk yang akan dipelajari pada sesi pembelajaran yang



Memberikan pelbagai respon kepada guru
.


Mendengar penerangan guru dan membuat catatan.


Mendengar arahan guru seterusnya menutup kelas dengan bacaan doa beramai-ramai.
 



1 comment:

  1. oklah tu Ramlah. Sayapun baru belajar buat blog. Sama-samalah kita usaha ke arah kebaikan disamping memberi ilmu untuk para guru dan anak didik kita. Layarilah blog saya pula.

    ReplyDelete